Forum Pannonia - motocykle zabytkowe Strona Główna Pannonia - motocykle zabytkowe
.::forum poświęcone motocyklowi Pannonia i innym motocyklom zabytkowym::.

PannoniaPannonia   Mapa PannoniMapa   AlbumAlbum   DownloadsDownloads  UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   FAQFAQ   SzukajSzukaj  
AukcjeAukcje   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Forum Pannonia - motocykle zabytkowe Strona Główna » Pomoc techniczna » Sprzęgło
Cześci do zabytków
  Obecny czas to Pią Maj 25, 2018 15:56 

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PostWysłany: Nie Paź 02, 2016 10:52    Temat postu: Sprzęgło

miedzwin
Polny popierdalacz
Polny popierdalacz

Witam forumowiczów.
Posiadam motocykl Pannonia z 1962 roku. W czerwcu całkowicie rozebrałem silnik, ponieważ musiałem wymienić tłok, którego jesna połowa rozpadła się na małe kawałeczki. Teraz silnik działa, ale mam problem ze sprzęgłem. W żaden sposób nie mogłem go wyregulować, a wczoraj okazało się, że gdzieś zgubiłem "kulkę", która znajduje się pomiędzy prętami służącymi do wyciskania sprzęgła. W katalogu części na rysunku 016.jpg jest to element o numerze 15, tylko jest taki problem, że na rysunku jest to kulka, a ja miałem pręt o długości 1-2cm.
Może ktoś ma dokładne wymiary tego pręcika, to wykonam go samodzielnie.
O tutaj na pierwszym zdjęciu są 2 prety sprzęgła i brakuje mi trzeciego, który musi znajdować się pomiędzy tymi prętami: http://imgur.com/a/xnh7M

Mam też kolejne pytanie: czy ten element widoczny na zdjęciu 2 i 3 nie jest zbyt mocno zużyty? Tzn. dopóki miałem wszystkie pręty, to przy próbie wciśnięcia sprzęgła pręcik "przeskakiwał" (chyba) i skończyło się to tym, że pręt został uszkodzony i musiałem wykonać nowy. Czy to mogło być związane z tym, że źle miałem wyregulowany naciąg sprzęgła?

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Nie Paź 02, 2016 18:00    Temat postu: Re: Sprzęgło

tlf250
Dawca organów
Dawca organów

Witam fabrycznie szły dwa wodziki i kulka między nimi .
Być może w twoim przypadku doszło do rozhartowania końcówek wodzików, zrobiło kilkumilimertowe wgłębienie i długości wodzików sie skracają .
Oglądnij też wałek ,który wyciska wodziki . Dość często wodziki wyrabiają tam głębokie ubytki materiału i dalej bedzie brakowało długości wycisku do prawidłowej pracy sprzegła.
Jutro jak znajdę podeślę dokładne wymiary wodzików

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Pon Paź 03, 2016 06:06    Temat postu: Re: Sprzęgło

miedzwin
Polny popierdalacz
Polny popierdalacz

No właśnie na tym wałku mam wyrobione włębienie, więc podejrzewam, że będę musiał w jakiś sposób go naprawić.
Chodziło mi o ten rysunek z katalogu części:
http://i.imgur.com/2F2bFRa.jpg
Tutaj są 2 kulki, a ja mam połączone elementy 13 i 14 w jedno (nie jest to spawane, wygląda że jest to fabryczne), później mam kulkę (ten wodzik 1-2cm który zgubiłem), później wodzik o numerze 14. Wodzik mam nowy, z dobrej stali i zahartowany.

Aha, nie jestem pewien, że wszystkie części z motocykla pochodzą z 1962 roku, bo ojciec coś mówił, że silnik był wymieniony. Do tego mam skrzynię części zapasowych z jeszcze 1-2 silników, więc niekoniecznie mam fabryczną konstrukcję silnika.

Ostatnio zmieniony przez miedzwin dnia Pon Paź 03, 2016 06:10, w całości zmieniany 2 razy

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Pon Paź 03, 2016 10:45    Temat postu: Re: Sprzęgło

Ruszi
Dawca organów
Dawca organów

tlf250 napisał:
doszło do rozhartowania końcówek wodzików

Nie może się rozhartować coś co nie jest hartowane Very Happy

Ja u siebie dałem igiełki z łożyska i kulki. Wyszło mi 3 pręty i 2 kulki między nimi - z tego względu, że igiełki łożyskowe o tej średnicy były sporo krótsze od oryginału ale po dodaniu kulki całość jest praktycznie takiej długości jak pierwotnie

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Pon Paź 03, 2016 12:33    Temat postu: Re: Sprzęgło

tlf250
Dawca organów
Dawca organów

to pewnie masz takie coś

brakuje jedynie kulki ok 5mm
i tak wodziki mają po 66mm , natomiast wodzik przymocowany do dekla tarcz sprzegła ma 45mm.

Ruszi wydaje mi się ,że wodziki muszą być twarde ,dlatego napisałem ,że są hartowane .Na zwykłej twardosci stali myśle że doszło by do szybkiego zużycia wodzików
Nie wiem z jakich lat są częsci na zdjeciach natomiast wiem , że w TLF na koncu śruby wkrecanej w dekiel sprzęgła jest śrut o który opiera się wodzik natomiast tu jest to zintegrowane.
JAk sie mylę to mnie poprawcie

Ostatnio zmieniony przez tlf250 dnia Pon Paź 03, 2016 12:36, w całości zmieniany 1 raz

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Pon Paź 03, 2016 15:51    Temat postu: Re: Sprzęgło

Ruszi
Dawca organów
Dawca organów

Mi sie tez tak wydawalo ale prawda okazala sie byc brutalna :p i to byl jeden z powodow zmiany na porzadne popychacze. I powinno byc tak ze kulka jest miedzy popychaczami i miedzy ta tarcza dociskowa a popychaczem

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Sob Paź 08, 2016 15:01    Temat postu: Re: Sprzęgło

miedzwin
Polny popierdalacz
Polny popierdalacz

Dzięki za informacje o długości wodzików. Dzisiaj postanowiłem wyjaśnić w czym rzecz. Otóż w żaden sposób nie udało mi się wybrać wodzików. Magnesem (neodymowym) próbowałem wyciągnać wodziki z wałka, ale nie udało mi się. Dlatego postanowiłem "wybić" to przez zaślepkę. Wszystko się udało z tym, że odkryłem takie coś:

Wodzik od strony dźwigni sprzęgła był wygięty. Poprzednio miałem taką sytuację, że wodzik był złamany. Widocznie oryginalny wodzik był zahartowany na całej długości, a mój - tylko na końcach, dlatego mój się wygiął, a oryginalny - złamał się.
Podejrzewam, że przyczyną jest zużyta dźwignia sprzęgła.
Widok zod strony wodzika:

Widok z profilu:

Widok ogólny:

Czy ktoś naprawiał taką dźwignię czy raczej trzeba szukać w internecie, ewentualnie zamawiać u tokarza?

Aha, wrzucam też zdjęcia moich wodzików.
Tak wyglądają wszystkie wodziki od tarczy sprzęgła, do dźwigni sprzęgła:

Tak jak pisał kolega tlf250, rzeczywiście długość wodzika (niegwintowanej części) wynosi 45mm.

Pozostałe 2 wodziki mają po 66mm każdy (nie dodaję zdjęcia, bo kolega już dodał wyżej).
No i zdjęcie śrutu, którego wymiarów potrzebowałem, a okazało się, że śrut został w wałku i nie muszę wykonywać nowego:

Ostatnio zmieniony przez miedzwin dnia Sob Paź 08, 2016 15:08, w całości zmieniany 1 raz

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Sob Paź 08, 2016 16:08    Temat postu: Re: Sprzęgło

tlf250
Dawca organów
Dawca organów

Sprawdz czy nie masz luzu na wybieraku w korpusie silnika - szczególnie w dolnej czesci .
Spreżyny na sprzegle masz orginalne czy jakieś kupne? nie masz czasami podkładanych podkładek w koszyku trzymającym sprężynę w celu wzmocnienia docisku?
Płetwę wybieraka możesz delikatnie napawać i podstawa to orginalne wodziki ,bo te ze zdjęcia to wygięte jak z plasteliny

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Nie Paź 09, 2016 16:55    Temat postu: Re: Sprzęgło

miedzwin
Polny popierdalacz
Polny popierdalacz

Złożyłem dzisiaj sprzęgło na próbę i wygląda, że wszystko działa. Wybierak nie ma luzu.
Tal wygląda sprzęgło ze strony wybieraka:

Więc wygląda jakby wszystko było w porządku, ale nie rozumiem dlaczego po tej stronie miałem pęknięte lub zgięte wodziki. Dla pewności poproszę ojca by zaspawał ubytki na wybieraku, a sam uformuję odpowiedni kształt.

Zapytam z ciekawości, te 4 śruby mają być wkręcone do końca?

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Nie Paź 09, 2016 17:31    Temat postu: Re: Sprzęgło

robert001
Easy rider
Easy rider

Tak, a następnie zapleć je drutem przez otwory które posiadają. Możesz wykorzystać drut od mogomatu

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Pon Paź 10, 2016 11:39    Temat postu: Re: Sprzęgło

miedzwin
Polny popierdalacz
Polny popierdalacz

No niestety, ale moje śruby nie posiadają otworów, ale mam wiertarkę, więc sam wywiercę otwory.

Mam pogiętą zaślepkę, czy są jakieś zamienniki czy pozostaje mi tylko zakup na allegro?

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Sob Sty 13, 2018 16:34    Temat postu: Jak kolego się skończyła przygoda z tym sprzęgłem ?

Darek.K
Osiedlowy kamikadze
Osiedlowy kamikadze

miedzwin napisał:
Witam forumowiczów.
Posiadam motocykl Pannonia z 1962 roku. W czerwcu całkowicie rozebrałem silnik, ponieważ musiałem wymienić tłok, którego jesna połowa rozpadła się na małe kawałeczki. Teraz silnik działa, ale mam problem ze sprzęgłem. W żaden sposób nie mogłem go wyregulować, a wczoraj okazało się, że gdzieś zgubiłem "kulkę", która znajduje się pomiędzy prętami służącymi do wyciskania sprzęgła. W katalogu części na rysunku 016.jpg jest to element o numerze 15, tylko jest taki problem, że na rysunku jest to kulka, a ja miałem pręt o długości 1-2cm.
Może ktoś ma dokładne wymiary tego pręcika, to wykonam go samodzielnie.
O tutaj na pierwszym zdjęciu są 2 prety sprzęgła i brakuje mi trzeciego, który musi znajdować się pomiędzy tymi prętami: http://imgur.com/a/xnh7M

Mam też kolejne pytanie: czy ten element widoczny na zdjęciu 2 i 3 nie jest zbyt mocno zużyty? Tzn. dopóki miałem wszystkie pręty, to przy próbie wciśnięcia sprzęgła pręcik "przeskakiwał" (chyba) i skończyło się to tym, że pręt został uszkodzony i musiałem wykonać nowy. Czy to mogło być związane z tym, że źle miałem wyregulowany naciąg sprzęgła?

TOP   BOTTOM
 Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
 Forum Pannonia - motocykle zabytkowe Strona Główna » Pomoc techniczna » Sprzęgło
 Strona 1 z 1