Forum Pannonia - motocykle zabytkowe Strona Główna Pannonia - motocykle zabytkowe
.::forum poświęcone motocyklowi Pannonia i innym motocyklom zabytkowym::.

PannoniaPannonia   Mapa PannoniMapa   AlbumAlbum   DownloadsDownloads  UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   FAQFAQ   SzukajSzukaj  
AukcjeAukcje   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Forum Pannonia - motocykle zabytkowe Strona Główna » Moja Pannonia » Pannonia T5 z wózkiem
Cześci do zabytków
 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 Obecny czas to Czw Sty 18, 2018 16:35 

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PostWysłany: Pon Wrz 05, 2016 23:20    Temat postu: Re: Pannonia T5 z wózkiem

Marcello
Motocyklowy globtroper
Motocyklowy globtroper

Nie jestem historykiem sztuki Smile ale chyba nie do końca mogę się z tobą zgodzić. Owszem oba motocykle miały premierę w 1954 roku - mam na myśli Pannonię TL i DKW RT350. czyli trudno było by Węgrom skopiować DKW i wdrożyć do produkcji motocykl w ciągu jednego roku. Poza tym Pannonia TL czerpie bardzo dużo z poprzednika czyli Csepela 250, które powstawały na przełomie 47 i 48 roku. Najpierw wersja 250/U z nieco innym silnikiem następnie już z silnikiem, który wylądował w Pannonii po niewielkich modyfikacjach. Bardzo piękny motocykl swoja drogą.

Csepel 250/U

Csepel 250

Jeśli mówić o jakiś podobieństwach to Csepel 250 raczej podobny jest do Pucha TL 250

motocykle powstawały mniej więcej w tym samym czasie i biorąc pod uwagę silne związki Austrii i Węgier bardziej jestem skłonny uwierzyć w jakąś współpracę czy kooperację.
W 1950 roku patrząc na modele DKW to powiedziałbym, że byli lekko z tyłu np. to jest model Rt 125 z 1950

W tamtych latach wiele motocykli było do siebie podobnych co wynikało z technologii i stylistyki tamtych czasów. Zresztą podobnie jest i dzisiaj z samochodami i motocyklami - tylko nieliczne modele wyłamują się z ogólnie przyjętej stylistyki i czasami trudno powiedzieć czy to Honda czy Suzuki, ale to na marginesie.

Gdzieś wyczytałem, że Pannonia była inspirowana motocyklami włoskimi Mondial. Oto modele z lat 50 tej marki:

(więcej na TEJ STRONIE)

Podobne...? ano podobne ale też nie powiedziałbym, że Węgrzy przyłożyli kalkę, i ponownie trzeba pamiętać, że Pannonia wywodzi się z Csepela, który powstał trochę wcześniej.

Widzę za to inny punkt zaczepienia. Chodzi o model TLB, który pojawia się od 1959 roku natomiast w 1956 Włosi wypuścili na światło dzienne, do dzisiaj obłędnie wyglądający motocykl Aermacchi Chimera 250

I tu inspiracja jest chyba bardzo wyraźna, oczywiście komunistyczny system nie mógł tak zaszaleć jak Italiańcy, ale i tak trzeba przyznać, że TLB, może włoskiego polotu nie ma, ale też się pięknie prezentuje:

Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić, odszczekam wszystko - ale to są wyniki takiego mojego mikro-dochodzenia Smile

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Wto Wrz 06, 2016 21:13    Temat postu: Re: Pannonia T5 z wózkiem

fearie
Motórzysta
Motórzysta

o! fajnie, że poszperałeś. Ja potraktowałem temat płytko bardzo czytając sobie o DKW. Dzięki za taką relację.
Teoria współpracy Autro-Węgierskiej myślę, że jest bardzo mocna.
Widać jednak dużo cech wspólnych dla DKW, Csepela i Pucha. Może po prostu istniało już wtedy szpiegostwo przemysłowe albo podkupowanie sobie konstruktorów.
Nie znałem Csepela 250/U - super motocykl

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Sro Wrz 07, 2016 14:08    Temat postu: Re: Pannonia T5 z wózkiem

toni175
Dawca organów
Dawca organów

Trzeba brać pod uwagę że Węgrzy nie korzystali z gotowych konstrukcji niemieckich , w przeciwieństwie do Polaków(shl98, shlm04)czy Rosjan(moskwa125,iż350,m-72). Od zawsze mieli własną szkołę budowy motocykli. To że inżynierowie byli podkupowani, to często widać w gotowych produktach. To że współpracowali to też widać(Puch i Csepel - już przed wojną). Ogrom ludzi wskazuje DKW jako pierwowzór wszystkiego, co jest nieprawdą. Dkw jako pierwsze stworzyło w miarę tanie, proste w obsłudze i solidne motocykle które odniosły sukces. Taka Pannonia z Dkw ma tak naprawdę tylko wspólny system przepłukiwania cylindra Schurckle. Niech ktoś znajdzie podobieństwo w automacie biegów, w napędzie licznika, w systemie rozruchowym.
Temat rzeka, brakło by czasu żeby o tym pisać albo gadać.

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Sro Wrz 07, 2016 19:18    Temat postu: Re: Pannonia T5 z wózkiem

fearie
Motórzysta
Motórzysta

Nie mam odpowiedniej wiedzy ale chętnie bym o tym poczytał. Byłoby to bardzo edukujące. Do tego warto by było się tą wiedzą ze światem podzielić.
Może Toni się skusisz? Oczywiście nic na czas i nic na siłę.

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Czw Paź 27, 2016 17:48    Temat postu: Re: Pannonia T5 z wózkiem

fearie
Motórzysta
Motórzysta

robi się aby na wjazd na Równicę była gotowa:)

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Pon Gru 11, 2017 21:39    Temat postu: Re: Pannonia T5 z wózkiem

fearie
Motórzysta
Motórzysta

Motocykl roku!
https://drive.google.com/file/d/1XFjK7YIrlD_5UyZXhguEADLoybZgqZMZVg/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/11CyCqgySe0fqF3PD0ZB3zXiK-2sALBwkYw/view?usp=sharing

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Sob Gru 16, 2017 22:36    Temat postu: Re: Pannonia T5 z wózkiem

MGrzegorz
Polny popierdalacz
Polny popierdalacz

Proszę przyjąć moje gratulacje.

TOP   BOTTOM
 Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
 Forum Pannonia - motocykle zabytkowe Strona Główna » Moja Pannonia » Pannonia T5 z wózkiem
 Strona 3 z 3