Forum Pannonia - motocykle zabytkowe Strona Główna Pannonia - motocykle zabytkowe
.::forum poświęcone motocyklowi Pannonia i innym motocyklom zabytkowym::.

PannoniaPannonia   Mapa PannoniMapa   AlbumAlbum   DownloadsDownloads  UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   FAQFAQ   SzukajSzukaj  
AukcjeAukcje   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Forum Pannonia - motocykle zabytkowe Strona Główna » Inne » Rama wózka Duna - wymiary, rysunki, szczegóły, mocowanie
Cześci do zabytków
 Idź do strony 1, 2  Następny Obecny czas to Wto Cze 19, 2018 21:18 

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PostWysłany: Czw Lis 29, 2012 12:49    Temat postu: Rama wózka Duna - wymiary, rysunki, szczegóły, mocowanie

c64club
Polny popierdalacz
Polny popierdalacz

Ma ktoś rozebraną ramę "na warsztacie", żeby ją pomierzyć? Średnice rur i grubości ścianek, wymiary różnych detali, rozstawy.
Przysłałbym foto/rysunek z "zadaniem garażowym" i zaznaczonymi wymiarami. miejscami "odkąd dokąd mierzyć". Albo odwiedziłbym i pomierzył sam.
Chodzi o wykonanie repliki ramy. Oczywiście komplet wyników pomiarów po wykonaniu rysunku przeznaczam do publikacji.

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Pon Gru 31, 2012 10:24    Temat postu: Re: Rama wózka Duna - wymiary, rysunki, szczegóły, mocowanie

Troll
Motórzysta
Motórzysta

Czy sprawa cie jeszcze interesuje? Jesli tak to podeslij mi co trzeba. Ja sie pomalu zbieram do renowacji wiec mam wszystko wypatroszone. dynamore@gazeta.pl

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Wto Sty 01, 2013 21:23    Temat postu: Re: Rama wózka Duna - wymiary, rysunki, szczegóły, mocowanie

c64club
Polny popierdalacz
Polny popierdalacz

Tak, interesuje. Wykombinuję ze zbiorów najlepsze foty, obstrzałkuję je i Ci podeślę, dzięki za zainteresowanie.

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Sro Sty 02, 2013 12:17    Temat postu: Re: Rama wózka Duna - wymiary, rysunki, szczegóły, mocowanie

c64club
Polny popierdalacz
Polny popierdalacz

Coś z "czystymi" fotami ramy mam problem. Jedną mam taką, ale rama na niej poowijana folią, bo z lakierni przyjechała.
Wrzuciłem na szybko do CAD jedną fotę po zabiegu "prostowania" za pomocą perspektywy w GIMP i dodałem wymiary główne:

Wymiarowanie robiłem nie według osi rur, tylko "od brzegu do brzegu" dla łatwiejszego mierzenia. Wymiary "od osi do osi" podam w rysunku "ostatecznym", bo łatwo takowe ze średnic rur policzyć.
Potrzebna mi także średnica zewnętrzna i grubości ścianek rur wózka. Oraz szerokość i głębokość nacięć w receiverach* - odcinkach rury głównej (na foto wystające do góry ponad poprzeczkę), które "zaciskają się" na tychy wygietych w łuki mocowań z gniazdami na szczęki kulochwytów.
Zakładam, że w rzucie z góry/z dołu kąt pomiędzy rurą bliższą motocyklowi (wspawana, widoczna u góry zdjęcia) a tylnym odcinkiem prostym, wynosi 90 st. Tak samo między tą "poprzeczką" a przednim odcinkiem giętej części. .

A tymczasem zabieram się za ręczne rysowanie ramy w CAD "z martwej natury", czyli z fotografii, na których lepiej widać detale. Rysunek powstaje bez patrzenia na wymiary. Aby się tylko ilość, kształt i rozmieszczenie elementów zgadzała. Linie wymiarowe nakreślę tak, żeby dało się prosto pomierzyć zwykłą miarką, a żeby mi tych danych starczyło na policzenie średnic gięcia rur. Jak już będą wszystkie wymiary, to skreślę rysunki w rzutach.

Wiadomo, wzorując się na kilku najpopularnieszych typach ram zbokowozowych i bazując na doświadczeniu, zrobiłoby się lepszą ramę. Szczególnie Ale mnie ambicja wzięła, więc robię ramę Duny. Przy okazji powstanie materiał pomocny przy odbudowie ramy np. kompletnie przerdzewiałej. Coś tam pozaznaczam, gdzie delikatnie bym poprawił, przestawił, poszerzył aby poprawić triangulację mocować czy inne zmiany, jednak dokumentować chcę oryginał

Jakbym mógł u Ciebie zamówić "rozbieraną sesję" Duny, to już w ogóle będzie komplet dokumentacji.
Szczególnie ten fragment:

wymaga dokładnego obejrzenia, bo jeszcze mi we łbie jego kształt nie powstał, żeby go odwzorować, odrysować i wymiarować. Szkoda, że nie mogę ramy obejrzeć osobiście gdzieś.

Masz oryginalne zastrzały i mocowania do ramy? To elementy, które chyba we wszystkich zaprzęgach najczęściej giną w mroku dziejów i trzeba je dorabiać. Jakby się je raz a porządnie udokumentowało, to będzie jak dorobić.

*mam trudności z nazewnictwem, gdyż polskie nazwy kilku elementów nie są mi znane ani nigdzie ich wyczytać nie mogę, zaś literatura zbokowozowa jest dostępna jedynie po angielsku i po rusku, przy czym tego drugiego dopiero poznaję alfabet.

Ostatnio zmieniony przez c64club dnia Sro Sty 02, 2013 12:58, w całości zmieniany 4 razy

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Nie Sty 06, 2013 20:21    Temat postu: Re: Rama wózka Duna - wymiary, rysunki, szczegóły, mocowanie

Troll
Motórzysta
Motórzysta

Cos dzisiaj wypocilem.
Tu jest link do rys-ku i zdjec. Daj znac czy to o to chodzilo. jak tak to bede dalej malowal.

https://drive.google.com/?tab=wo&authuser=0#folders/0B5QIlCsIX4qEbHdRaEtMTzdSNVU

Ostatnio zmieniony przez Troll dnia Nie Sty 06, 2013 20:34, w całości zmieniany 1 raz

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Pon Sty 07, 2013 06:33    Temat postu: Re: Rama wózka Duna - wymiary, rysunki, szczegóły, mocowanie

c64club
Polny popierdalacz
Polny popierdalacz

Świetne. Rysunek wrzucam do CAD, mam do niego na razie jedno pytanie i jedną uwagę, bo nie wiem czy dobrze patrzę.
Jaka jest grubość ścianki podzespołu II?
Coś mi się nie zgadza rzut C. Według niego, podzespół II i widoczny w rzucie C fragment podzespołu I, w rzucie z góry byłyby do siebie prostopadłe. Albo coś przeoczyłem.

W każdym razie do końca strony tematu powinien powstać rysunek, według którego będzie się dało wykonać ramę Duny. Potem w miarę możności zabralibyśmy się za wahacz i obudowę hebla ręcznego i będzie komplet.

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Pon Sty 07, 2013 08:28    Temat postu: Re: Rama wózka Duna - wymiary, rysunki, szczegóły, mocowanie

Troll
Motórzysta
Motórzysta

Podzespol II - wykonam osobny szkic i tam bedzie wszystko.
Co do szczegolu C - zwroc uwage na strzalke pokazujaca z ktorej strony patrzysz (niezgodne z zasadami rysku techn). Na razie mozesz popatrzec na zdjecia zeby sobie to unaocznic.

Ostatnio zmieniony przez Troll dnia Pon Sty 07, 2013 09:19, w całości zmieniany 1 raz

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Pon Sty 07, 2013 09:22    Temat postu: Re: Rama wózka Duna - wymiary, rysunki, szczegóły, mocowanie

c64club
Polny popierdalacz
Polny popierdalacz

Szczegół C - na zdjęciach osie tych rur są równoległe, niech im tam będzie 70mm między sobą. Z rysunku C żadnym sposobem mi nie wychodzą równoległe rury.
Jak na mój gust, rzut tego spawu i tych 2 rur od tyłu (bez końców rur) powinien wyglądać tak:

U Ciebie zaś dolna jest tak jak jest, a górna celuje w czoło patrzącemu (: Albo jeszcze czegoś nie widzę.

Ok, narysuj od nowa element II, to będzie wszystko wiadomo. I podaj grubość jego ściany. Wtedy wystarczy rzut B i rysunek podzespołu II w rzucie z tyłu.
Teraz mam pytania w sprawie czerwonych elementów:

Uploaded with ImageShack.us
1. Który z wymiarów ma wynosić 440? A czy B Bardziej logiczne byłoby dla mnie B, ale to w końcu Ty mierzyłeś Smile
2. Ile wynosi C? Zrobiłem z sufitu wzięte 30 mm, ale to oczywiście bzdura żeby wózek był tak zbudowany, dzieci go nie projektowały, zacisk powinien mieć długość jakieś 2D (czyli tu "bardzo około" 68m).

Przy okazji - nieźle zgnita ta rama, szczególnie podzespół II. Zostało jeszcze tyle metalu, żeby to było bezpieczne?

Ostatnio zmieniony przez c64club dnia Pon Sty 07, 2013 12:50, w całości zmieniany 4 razy

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Pon Sty 07, 2013 19:36    Temat postu: Re: Rama wózka Duna - wymiary, rysunki, szczegóły, mocowanie

Troll
Motórzysta
Motórzysta

Nowe rys-ki umiescilem tu:
https://docs.google.com/folder/d/0B5QIlCsIX4qETzJ0bzI0cTZoQ1k/edit

Odpowiedzi na pytania:
1. Wymiar 440 odnosi sie do teoretycznego punktu przeciecia osi rur i wypada poza obrysem ramy.
2. Zaktualizowalem rys-k z podzespolem I i II - powinno byc teraz jasne.

Co od szczegolu C to klade uszy po sobie - faktycznie obrocilo rure o 90 st.

Podzespol II zakonczony jest tloczona blacha w wypustami - do wyfrezowania z klocka o gr. 15 mm co nieudolnie probowalem odrysowac w 3D, ale chyba zdjecia beda bardziej czytelne.

Fascynuje mnie, ze przez wewnatrz rury fi48 sa 2 plackowniki na ktorych powieszony jest wahacz kola wozka - faktycznie byly 3 plaskowniki, zeby amortyzowac skret czy powinien byc pret o przekroju kwadratowym?

Pisz co mam uzupelnic to dorysuje. Pamietaj ze zostaja jeszcze szpeja przykrecane.

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Pon Sty 07, 2013 21:53    Temat postu: Re: Rama wózka Duna - wymiary, rysunki, szczegóły, mocowanie

c64club
Polny popierdalacz
Polny popierdalacz

Troll napisał:
Nowe rys-ki umiescilem tu:
Odpowiedzi na pytania:
1. Wymiar 440 odnosi sie do teoretycznego punktu przeciecia osi rur i wypada poza obrysem ramy.

Czyli jeszcze niżej, niż narysowałem B? W takim razie te 590 po lewej stronie rysunku też jest od osi tej prostej rury?

Belka skrętna niekoniecznie musi mieć przekrój kwadratu. Kwadrat (trójkąt) za to jest używany w zestawie z 4(3)prętami gumowymi w rurze o przekroju kwadratowym(trójkątnym).
Brakuje mi jeszcze kilku wymiarów, jutro dorysuję.

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Wto Sty 08, 2013 06:15    Temat postu: Re: Rama wózka Duna - wymiary, rysunki, szczegóły, mocowanie

rafał1972
Easy rider
Easy rider

Cłopaki,ogólnie pomysł jest dobry,ale z tego co widzę,to te rysunki i wymiary będziecie tak sobie przesyłać do usranej śmierci,i oboje będziecie się przy tym nieźle wkur...ać.Nie wiem z kąd jesteś c64club,ale zapytaj na forum kto tam ma wózek czy ramę najbliżej ciebie,pojedziesz poświęcisz kilka godzin,ale sobie wszystko zwymiarujesz jak należy i po sprawie.Ja mieszkam w Inowrocławiu i też mam aktualnie wózek rozebrany w kipy,jak cię to urządza to zapraszam,możesz siedzieć u mnie w garażu nawet dwa dni i sobie szkicować.Na początku chciałem się nawet do was przyłączyć z tymi rysunkami i jakoś pomóc,ale podejrzewałem,że to się skończy tym,że zawsze jakiś szkic czy wymiar nie będzie zrozumiały,ze złej strony itp.Jak widzisz coś na żywo,to zawsze można zrobić parę fotek jakiś spawów,połączeń czy poszczególnych elementów.To tylko taka rada,życzę wam jak najlepiej,a zrobicie jak już tam uważacie.
Pozdrawiam-Rafał.

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Wto Sty 08, 2013 07:57    Temat postu: Re: Rama wózka Duna - wymiary, rysunki, szczegóły, mocowanie

c64club
Polny popierdalacz
Polny popierdalacz

Pytałem. Ale zgłosił się jedynie Troll, który może mieszka daleko, ale ma pojęcie o zasadach rysunku. Takie ustalenia bywają żmudne, ale działają.
Jestem z Katowic, mogę pojechać te 20 czy 50 km, z resztą drugiego sprzęta z wózkiem już złożyłem, to i 100km mogę zrobić. Do Inowrocławia mam kapkę daleko, pewnie jadąc do Szczecina w maju mógłbym się kopnąć do Ciebie, ale do tego czasu Duna już pewnie nie będzie w klepkach.

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Wto Sty 08, 2013 23:46    Temat postu: Re: Rama wózka Duna - wymiary, rysunki, szczegóły, mocowanie

Troll
Motórzysta
Motórzysta

Jak korzystasz z Autocada to zeby zrobic polaczenie 2 rostych z jakims promieniem potrzebuje najpierw narysowac proste ktore sie przetna a pozniej zakladasz jakis promien np R100 zeby polaczenie zaokraglic. po to wlasnie jest ten wymiar, ktory powstal przez przedluzenie rury w pionie i rury dochodzacej do niej po skosie i jest to 440 mm. Jakbym nie dal tego wymiaru to pewnie musialbym Ci podac kat pod jakim dochodzi rura skosna.

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Sro Sty 09, 2013 05:51    Temat postu: Re: Rama wózka Duna - wymiary, rysunki, szczegóły, mocowanie

rafał1972
Easy rider
Easy rider

W porządku c64club,wszystko jasne,powodzenia.Na prawdę jestem ciekaw jaki będzie efekt końcowy tego eksperymentu (nie zapomnij o fotkach).Z tego co rozumię,to chcesz wskrzesić cały wózek tak? A jak wygląda sprawa z gondolą,czy masz jakieś dojście do zrobienia form na żywicę epoksydową,czy planujesz blaszaną? Bo tak sobie myślę,że o ile wykonanie oramowania,czy nawet wachacza,wydaje się rzeczą do opanowania,to sprawa gondoli już nie wygląda tak różowo (tak myślę).
Pozdrawiam.

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Sro Sty 09, 2013 09:19    Temat postu: Re: Rama wózka Duna - wymiary, rysunki, szczegóły, mocowanie

c64club
Polny popierdalacz
Polny popierdalacz

Pytania do pow. rysunku:
1. Który wymiar wynosi 440? A, B czy C?
2. Który wymiar wynosi 590? D czy E?
3. Ile wynoszą F i G?

Nie używam AutoCAD, to byłoby strzelanie z (niezwykle kunsztownej i drogiej) armaty do myszy. Ale w CAD 2D zasady są podobne.

Ostatnio zmieniony przez c64club dnia Sro Sty 09, 2013 09:21, w całości zmieniany 1 raz

TOP   BOTTOM
 Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
 Forum Pannonia - motocykle zabytkowe Strona Główna » Inne » Rama wózka Duna - wymiary, rysunki, szczegóły, mocowanie
 Strona 1 z 2