Forum Pannonia - motocykle zabytkowe Strona Główna Pannonia - motocykle zabytkowe
.::forum poświęcone motocyklowi Pannonia i innym motocyklom zabytkowym::.

PannoniaPannonia   Mapa PannoniMapa   AlbumAlbum   DownloadsDownloads  UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   FAQFAQ   SzukajSzukaj  
AukcjeAukcje   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Forum Pannonia - motocykle zabytkowe Strona Główna » Mój motocykl » Csepel 125/49 - pradziadek Pannoni
Cześci do zabytków
 Idź do strony 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Następny Obecny czas to Wto Gru 11, 2018 21:53 

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PostWysłany: Wto Maj 05, 2015 02:16    Temat postu: Csepel 125/49 - pradziadek Pannoni

Marcello
Motocyklowy globtroper
Motocyklowy globtroper

Trochę już pisałem o Csepelku (nazywam go tak pieszczotliwie bo przy Pannoni czy innych motocyklach to naprawdę taki urokliwy pierdziutek Smile) w mojej epopei o Pannoni, którą można poczytać TUTAJ , ale czas uporządkować trochę temat i stworzyć wątek dedykowany temu projektowi.

Zacznijmy od tego, że podczas prac przy Pannoni natknąłem się na węgierską stronę z przeglądem maszyn jakie ich przemysł produkował od początku lat 30'tych XX wieku. Pewnie większość z Was ją zna, ale na wszelki wypadek podaję LINK.

Pośród różnych wariacji na temat Pannonia są tam wcześniejsze modele, które nazywały się Csepel (tak jak zakłady je produkujące - bardzo oryginalne, ale taki był trend SHL to też „Suchedniowska Huta Ludwików”). Moją uwagę szczególnie przykuł model 125/49, a to dlatego, że od pewnego czasu rozglądałem się za SHL'ką z trapezowym zawieszeniem czyli M 04.

Konstrukcja tego Csepela jest bardzo podobna do naszej SHL, a do tego jest on o wiele rzadszy w Polsce. Poza tym polubiłem się z tymi Węgrami i stwierdziłem, że idę w to Smile. No tak tylko jak przytaszczyć jakiegoś "dziadka" do Polski bez wyprawy na Węgry, bo na polskich serwisach ogłoszeniowych Csepeli jak na lekarstwo (dużo maszyn do szycia i tokarek bo te zakłady produkują tego na potęgę). Ale jak to w życiu bywa o wielu sprawach decyduje przypadek, pewnego dnia na OLX wskoczyła Danuvia (to późniejsza wersja Csepela - z przodu widelec z tyłu suwaki roczniki od 1954) ale na zdjęciach w tle zamajaczył mi rocznik 49, a żeby było śmieszniej ogłoszeni z Plewisk czyli 10 minut od mojego domu Smile. No to but, wpadłem na podwórze do Pana Przemka i po krótkiej rozmowie i o dziwo przejażdżce, która ostatecznie mnie przekonała do tego "maluszka", pakowaliśmy już Csepela na pakę Smile.

Tak na pierwszy rzut oka szału nie robił, ale była na chodzie, w miarę kompletny i taki ogólnie zdrowy chociaż brudny i zardzewiały.

Trochę chodziłem dookoła niego bo mam go pewnie już ze dwa miesiące, ale po pierwsze kończyłem jeszcze Pannonię (nie lubię mieć rozgrzebanych kilku nie dokończonych tematów), po drugie zacząłem studiować "przypadek" - przeglądać fotki, zbierać materiały, ściągać instrukcje i inne pomoce naukowe, a po trzecie maszyna była na chodzie więc serwowałem sobie "rundki" wokół komina. Ależ to frajda jest Smile cdn...

Ostatnio zmieniony przez Marcello dnia Wto Maj 05, 2015 02:49, w całości zmieniany 1 raz

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Wto Maj 05, 2015 20:32    Temat postu: Re: Csepel 125/49 - pradziadek Pannoni

towot
Dawca organów
Dawca organów

Dzięki za podanie hiper... do strony, ja jej nie znałem. Jeśli chodzi o Csepelki to ostatnio na bajzlu w W-wie, to były do sprzedania chyba ze 4... czyżby nadeszła moda na motocykle węgierskie?

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Sro Maj 06, 2015 12:49    Temat postu: Re: Csepel 125/49 - pradziadek Pannoni

toni175
Dawca organów
Dawca organów

Będziesz go robił na 125/49 czy na 125 D?? bo motocykl to niestety składak. Oprócz zbiornika i zawieszenia przedniego i może przedniego koła to model 125D. Wg mnie dobry materiał na dwa Csepele: 125D i 125/49. W razie co, to pisz, podpowiem ci co nieco.

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Sro Maj 06, 2015 15:12    Temat postu: Re: Csepel 125/49 - pradziadek Pannoni

Marcello
Motocyklowy globtroper
Motocyklowy globtroper

He he he... Było późno i nie dokończyłem mojej opowieści.
Jak pisze Toni po bliższej analizie okazało się, że mam HEAD&SHOULDERS Smile czyli legendarne dwa w jednym. Przód owszem piękny trapez, zbiornik bez gum też jak trzeba ale od lampy i jakiegoś dziwnego mocowania przez cały tył to młodsza maszyna. Zapewne jakiś węgierski właściciel chciał zrobić upgrade do "bardziej nowoczesnego" ówcześnie modelu Smile. I tak zafundował mi hybrydę 125/49 z 125D.
I stanąłem przed dylematem...
Robić tak jak jest? Będzie ładny nowiutki ale do niczego niepodobny...
Czy znowu wybrać trudniejszą drogę i zrobić jak należy, co oczywiście będzie i droższe i bardziej długotrwałe, ale jednak powstanie maszyna zgodna ze specyfikacją i oryginałem...

I nawet przez chwile wybrałem pierwszą opcję bo mówię, w Polsce i takt nikt nie wie jak to wygląda - to sprzedam i po kłopocie, ale jednak takie rozwiązania nie leżą w mojej naturze i lepiej czuje się na stromych górskich ścieżkach niż wymoszczony na skórzanych fotelach autokarów Smile. Dlatego po kilku tygodniach przygotowań i wertowania internetu, sporządziłem listę części jaki mi brakują i powoli kompletuje braki.
Przez myśl też przeszło mi czy przypadkiem nie robić jednocześnie obu modeli bo w tej chwili praktycznie mam skompletowanego 125/49, a z tego co mi zostało to w zasadzie to mam 60% 125D. No tylko po co mi dwa Csepelki Smile, tym bardziej, że w kolejce stoi następny projekt!

Poza tymi teoretycznymi rozważaniami, kilka fotek z rozbiórki silnika, który przy Pannoni to silniczek, silniczuniek, można nim rzucać na prawo i lewo plecy nie bolą ani trochę. Wszystko malutkie i milutkie. Tłoczek jak w modelu samolocika Smile. Bardzo fajna konstrukcja, oprócz skrzyni biegów to wszystko podobne do Pannoni i raczej nie ma niespodzianek. Zaskakujące jest to, że magneto jest niemal identyczne (chyba, że też ktoś to zaadoptował)

Oczywiście trzeba bardzo uważać, bo aluminium jak z sera Smile, no i tradycyjnie wszystko uwalone, olej w kolorze mazutu i znaleźć w nim można opiłki, piach i zęby poprzedniego właściciela Smile. Pędzel z ropą i zaczyna to w ogóle przypominać cokolwiek.
Wczoraj podjąłem próbę tuningową! Na zdjęciach widać, że niektórzy polerują silniki inni zostawiają je w wersji matowej (takiej wyszkiełkowanej albo wypiaskowanej) - mat wiadomo jest prostszy, poler ładniejszy. Ale żeby wypolerować taki 60 letni silniczek to najpierw trzeba dokopać się do w miarę płaskiej powierzchni aluminium, czyli pilniki, papier 120 i jazda w poszukiwaniu czystego glinu Smile. Trzeba zedrzeć utlenioną warstwę zewnętrzną, następnie, wyprostować wszystkie dziury, rysy i uszkodzenia, które przez lata zostały wyryte na powierzchniach karterów, trzeba też zniwelować niedokładności odlewnicze - a to dopiero będzie podstawa do przeszlifowania wszystkiego papierami 300, 600, 1500 i 2000 + polerowaniem Smile.
Trochę powalczyłem i chyba jednak wypoleruję całość.

Toni dziękuję za gotowość pomocy - jestem więcej niż pewny, ze się odezwę bo nie ma możliwości, żebym czegoś nie potrzebował. zresztą przy Pannoni już mi pomogłeś z kilkoma gadżetami Smile. Jesteś chyba najlepszym Pannoniowcem w Polsce!

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Czw Maj 07, 2015 08:22    Temat postu: Re: Csepel 125/49 - pradziadek Pannoni

toni175
Dawca organów
Dawca organów

Hehehehe, tym ostatnim to dowaliłeś.
Tydzień temu oglądałem ramę do 125/49, z brakami które te mógłbyś uzupełnić ze swojego motocykla.
Silnik masz prawdopodobnie z Danuvii, ma inne sprężyny sprzęgła, inny wał, iskrownik. Zewnętrznie prawie nie do odróżnienia od csepela( pomijając cylinder bo się bardzo odróżnia).

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Pią Maj 08, 2015 15:16    Temat postu: Re: Csepel 125/49 - pradziadek Pannoni

Marcello
Motocyklowy globtroper
Motocyklowy globtroper

Właśnie Twój wpis świadczy o tym jak "dowaliłem". Większość osób z tego forum nie zdaje sobie sprawy o istnieniu Csepeli a co dopiero o różnicach pomiędzy 125d a 125/49 - a Ty wiesz nawet jakimi organami się różnią w środku Smile. Jesteś wymiatacz i tyle.
Na węgierskim allegro udało mi się kupić już taką ramę z kilkoma gadgetami
Także jak do mnie dotrze - zrobię inwentaryzacje i wtedy dopiero będę wiedział czego mi brakuje co mogę naprawić a co do wymiany.

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Pon Maj 11, 2015 13:00    Temat postu: Re: Csepel 125/49 - pradziadek Pannoni

Marcello
Motocyklowy globtroper
Motocyklowy globtroper

Z cyklu historie nie z tego świata Smile.

Renowacja motocykla - co to jest - rozkręcasz wszystko, poczyścisz poczyścisz, to dasz do chromu to do lakiernika , poskładasz i gotowe.
A jednak często najprostsze pytania dają zaskakujące odpowiedzi Smile
Oto przykład konwersacji z kimś kto się ogłasza, że poleruje aluminium....

No i jak człowiek na 10 fachowców znajdzie jednego, który coś kuma to jest szczęśliwy ja świnia w błocie Smile.
Ręce opadają...

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Pon Maj 11, 2015 14:12    Temat postu: Re: Csepel 125/49 - pradziadek Pannoni

towot
Dawca organów
Dawca organów

Znaleźć fachowca to połowa sukcesu. Druga połowa to dotrzymanie terminu.

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Pon Maj 11, 2015 15:27    Temat postu: Re: Csepel 125/49 - pradziadek Pannoni

tlf250
Dawca organów
Dawca organów

fachowców jest dużo tylko coraz miej ludzi z pasją dobrym podejściem i odpowiednią wiedzą.

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Wto Maj 19, 2015 22:54    Temat postu: Re: Csepel 125/49 - pradziadek Pannoni

Marcello
Motocyklowy globtroper
Motocyklowy globtroper

Nie mogę poświęcać tyle czasu ile bym chciał tej mojej kruszynie, ale coś tam drgnęło. Powoli sobie sortuję części, a bardziej przekładam z kupki na kupkę, trochę oczyszczam co mi w ręce wpadnie i doszedłem do wniosku, że im bardziej usmolona i umorusana maszyna tym lepsza, bo regeneracja niektórych części sprowadza się do umycia ich w benzynce Smile. Pod warstwą smaru, kurzu i błota chrom jak nowy, drobiazgi bo drobiazgi - ale cieszy Smile
Poświęciłem chwilę na gaźnik i zdobyłem piękne cacko Smile

Gaźnik jest w super stanie, bo był w ciągłej eksploatacji, poza polerką korpusu, nie musiałem nic robić. No jeszcze wymiana śrubek mocujących pokrywę komory pływakowej jest wskazana!

Pompka trąbka i organy - dostanie pasty polerskiej, też nowe śrubki i będzie jak nowa!

Jak więc widać szału nie ma - ale małymi krokami do zwycięstwa.

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Sro Maj 27, 2015 00:00    Temat postu: Re: Csepel 125/49 - pradziadek Pannoni

Marcello
Motocyklowy globtroper
Motocyklowy globtroper

Pewnie grono zainteresowanych nie będzie zbyt liczne, ale nie zraża mnie to zupełnie, aby oświadczyć, że na mojej stronie w sekcji o Csepelu TUTAJ wrzuciłem materiały, które udało mi się zdobyć.
Jest to reprodukcja instrukcji i katalogu części. Apeluje też do osób, które mają więcej takich materiałów o podesłanie, żebym mógł wzbogacić naszą wirtualną biblioteczkę.

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Czw Maj 28, 2015 08:08    Temat postu: Re: Csepel 125/49 - pradziadek Pannoni

towot
Dawca organów
Dawca organów

Na pewno się przyda, dzięki.
A tak przy okazji, w instrukcji naprawy Pannoni brakuje strony 39, czy dałoby radę wrzucić skan tejże strony?

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Pią Maj 29, 2015 14:29    Temat postu: Re: Csepel 125/49 - pradziadek Pannoni

Marcello
Motocyklowy globtroper
Motocyklowy globtroper

Niestety nie mam oryginałów. To są paczki któ®e znalazłem gdzieś w necie przy okazji szukania informacji o Csepelu, dlatego są jakie są - ale jeśli znajdę coś lepszego albo ktoś mi coś podrzuci to chętnie uzupełnię.

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Sob Maj 30, 2015 21:59    Temat postu: Re: Csepel 125/49 - pradziadek Pannoni

Marcello
Motocyklowy globtroper
Motocyklowy globtroper

Grzęznę w duperelach i mimo tego, że Csepel jest prostszą konstrukcją to trzeba się namęczyć z każdym detalem. Poza tym te wszystkie metalowe elementy po latach są zdefasonowane i trzeba się po kolei wszystkim zająć. Dla przykładu powiem, że rurki w których osadzone są podnóżki, po latach wyglądają jak trąbki i średnice wewnętrzną mają przynajmniej 0,5 mm większą niż w 1949, przez co ośki podnóżków latają sobie jak świnie po pustym patyku, tak więc trzeba to trochę podgrzać i popukać i postukać, a ponieważ blacharzem nie jestem, to idzie mi to bardzo powoli Smile. Ale nie poddaje się i stukam Smile.
W międzyczasie zrobiłem też projekt kilku blach, które mi brakują, np. jeden uchwyt błotnika, bo przez lata łańcuch wytarł go prawie na zero, i też ucha mocujące od siedzenia bo te co mam to wołają już o pomstę do nieba. Wysłałem to do jakiejś firmy na waterjet gdzie za 30 złotych zrobią mi piękne nowe blaszki Smile. W przyszłym tygodniu powinny już być na miejscu i zobaczymy jak to wyszło.

A tym czasem zdjęcie z próbnego montażu na odpowiedniej ramie.

No i tak powoli sobie dłubię....

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Nie Maj 31, 2015 19:48    Temat postu: Re: Csepel 125/49 - pradziadek Pannoni

towot
Dawca organów
Dawca organów

Co to jest ten "waterjet"?

TOP   BOTTOM
 Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
 Forum Pannonia - motocykle zabytkowe Strona Główna » Mój motocykl » Csepel 125/49 - pradziadek Pannoni
 Strona 1 z 14