Forum Pannonia - motocykle zabytkowe Strona Główna Pannonia - motocykle zabytkowe
.::forum poświęcone motocyklowi Pannonia i innym motocyklom zabytkowym::.

PannoniaPannonia   Mapa PannoniMapa   AlbumAlbum   DownloadsDownloads  UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   FAQFAQ   SzukajSzukaj  
AukcjeAukcje   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Forum Pannonia - motocykle zabytkowe Strona Główna » Mój motocykl » SUNBEAM S 8 z 1954 - Motocykl dla Brytyjskiej Burżuazji
Cześci do zabytków
  Obecny czas to Czw Lip 19, 2018 18:03 

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PostWysłany: Pią Sty 19, 2018 02:17    Temat postu: SUNBEAM S 8 z 1954 - Motocykl dla Brytyjskiej Burżuazji

Pendzik
Polny popierdalacz
Polny popierdalacz

Witajcie!

Chciałbym przedstawić Wam kolejną maszynę z mojego garażu - brytyjskiego Sunbeama S 8 z 1954 roku.

Konstruktorem Sunbeama S7 i jego późniejszej sportowej wersji, S8 jest Earling Pope, który przed WW2 był konstruktorem..ciężarówek. W 1945 roku Pope zaprojektował bardzo nowoczesny i ekskluzywny motocykl - Sunbeam S 7. Motocykl miał wiele unikalnych jak na tamte czasy rozwiązań konstrukcyjnych: Blok silnika razem z cylindrami wykonano z aluminium, silnik o pojemności skokowej 500 ccm miał dwa cylindry ułożone wzdłuż osi motocykla. Suche sprzęgło elegancko wkomponowane z 4 biegową, świetnie działającą skrzynię biegów, napęd wałkiem, oraz przekładnię główną ślimakową. Rozrząd OHC, napędzany łańcuchem był (i jest) bardzo niezawodny. Smarowanie z mokrą miską olejową, bez kilometrów węży biegnących na około silnika. Gustowna, aluminiowa osłona świec zapłonowych, świetnie zaprojektowana osłona filtra powietrza, dopracowany każdy szczegół, pod względem wizualnym jak i konstrukcyjnym.
W dyfrze, skrzyni biegów , silniku i innych strategicznych miejscach zainstalowano okienka rewizyjne, przez które można nalać oleju, oraz dokonać oględzin wzrokowych stanu danego elementu. Motocykl ma kilkanaście kalamitek umożliwiających smarowanie szczególnie narażonych na zużycie elementów.

Absolutną rewelacją jest zamocowanie silnika na gumowych silentblockach, jak w samochodzie, dzięki czemu wibracje przenoszone na ramę są znikome i bardzo miłe. Przy 500 ccm miał moc 25 km - silnik nie był obciążony - aby miał długą żywotność i nie przenosił nadmiernych wibracji na ramę motocykla.
Sunbeam S 8 nie jest szczególnie szybki - prędkość max kształtuje się na poziomie 120 km/h, podróżna ok 90 km/h, ale tu nie o prędkość, ale o jakość podróżowania chodzi.

Każdy kilometr przebyty na Sunbamie S 8 smakuje inaczej niż na jakimkolwiek innym motocyklu; nie da się go porównać do żadnego innego klasyka. Brytyjczycy mają świra na jego punkcie, nazywając go " gentelmen's bike" , może także dla tego, że był bardzo drogi.

Mój egzemplarz nabyłem od pewnego Bryta, który jeździ tylko Sunbeamami od lat 60 tych, a z którym się zaprzyjaźniłem. Ted wysyła mi..ręcznie napisane listy konwencjonalną pocztą, co jest bardzo miłe. Który z Was dostał ostatnio list napisany odręcznie, przesłany na papierze zwykła pocztą, przy czym nie mówię tu o pozwie o alimenty albo mandacie karnym? Smile

Sunbeam S 8 był przez niego restaurowany na przełomie wieków i jest w znakomitym stanie technicznym.

Tu jest film z brzmieniem silnika S 8:

https://www.facebook.com/marcin.pendowski/videos/10214007849214610/

Ostatnio zmieniony przez Pendzik dnia Pią Sty 19, 2018 02:59, w całości zmieniany 7 razy

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Pią Sty 19, 2018 02:32    Temat postu: Re: SUNBEAM S 8 z 1954 - Motocykl dla Brytyjskiej Burżuazji

Pendzik
Polny popierdalacz
Polny popierdalacz

Tu klika fotek mojego Sunbrama S 8 z 1954 roku - obiecuje , jak sie porpawi pogoda zrobię je lepszej jakości:

TOP   BOTTOM
PostWysłany: Pią Sty 19, 2018 14:50    Temat postu: Re: SUNBEAM S 8 z 1954 - Motocykl dla Brytyjskiej Burżuazji

Pendzik
Polny popierdalacz
Polny popierdalacz

Właśnie odebrałem i zainstalowałem gaźnik - był czyszczony ultradźwiękami wydaje mi się że jest lux.. Gaźnik w tym modelu to Amal 276, który był inspiracją dla wielu motocykli używanych za żelazna kurtyną.

https://www.youtube.com/watch?v=PMQNwLf4D-w

TOP   BOTTOM
 Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
 Forum Pannonia - motocykle zabytkowe Strona Główna » Mój motocykl » SUNBEAM S 8 z 1954 - Motocykl dla Brytyjskiej Burżuazji
 Strona 1 z 1